خوش آمدید ، این نخستین بازدید شماست ؟ جهت ثبت نام بر روی دکمه رو به رو کلیک کنید

پسوریازیس مسری نیست، آما آگاهی فرد به فرد انتقال می یابد. پنهان شدن کافی است. زندگی کنید!

مشاهده RSS Feed

AZIN

معجزه بو کشیدن!

به این مطلب امتیاز بدهید
توسط در تاریخ 11-08-2014 در ساعت 14:09 (787 نمایش ها)

سلامت نیوز: در بینی انسان حدود 350 نوع گیرنده بویایی مختلف وجود دارد که بوها را تشخیص داده و پس از فرایند سیگنال دهی، پیامی را به مغز مخابره میکنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، این گیرنده ها با یکدیگر فعالیت دارند تا حس بویایی در فرد فعال بماند هرچند بینی، تنها محل وجود گیرندههای بویایی نیست و در واقع سلولهای بافتهای دیگر بدن نیز از گیرنده های مشابهی استفاده میکنند تا به ترکیبات بوهای شیمیایی واکنش نشان دهند.

متخصصان سلامت همچنین دریافتند که این گیرنده ها در سلولهای پوستی نیز موجود هستند و وجود آنها در سلولهای پوستی میتواند فرآیند درمان جراحت را تسریع کند. گیرنده های بویایی تقریبا در تمام بافتهای بدن انسان وجود دارند اما عملکرد آنها به غیر از تشخیص بو تنها در تعداد محدودی از سلولها نظیر اسپرم، پروستات و روده آشکار شده است.

در این بررسی مشخص شد گیرنده های بویایی در سلولهای تشکیل دهنده خارجی ترین لایه پوست موسوم به «کراتینوسیت»ها نیز یافت میشوند و فعال سازی این گیرنده ها در نهایت میزان جابه جایی و تکثیر این سلولهای پوستی را افزایش میدهد. سلولهای پوست دارای گیرنده ای موسوم به «OR2AT4» هستند و این گیرنده به رایحه «چوبصندل» که در عودها و عطرها مورد استفاده قرار میگیرد، واکنش نشان میدهد. با استفاده از نمونه های برگرفته از سلولهای خارجی ترین لایه پوست در محیط کشت آزمایشگاهی و پوست انسان مشخص شد که فعالسازی OR2AT4 مسیر سیگنالی را مورد هدف قرار میدهد که به انباشت بیشتر کلسیم در سلولها منجر میشود و در عوض جابه جایی سریعتر و تکثیر سلولهای خارجیترین لایه پوست را به همراه دارد. این فرآیند در نهایت ترمیم جراحات را تسهیل میکند و سرعت شفای زخمها را بالا میبرد

به گزارش کانورسیشن، نتایج بررسیها همچنین حاکی از آن است که این گیرنده های بویایی موجود در پوست انسان فوائد درمانی بالقوهای دارند و درک این مکانیزم میتواند نقطه شروع برای ساخت داروها و لوازم بهداشتی و آرایشی جدید با خاصیت ترمیمی باشد.
دسته بندی ها
دسته بندی نشده

نظرات

امکان ارسال نظر امکان ارسال نظر