خوش آمدید ، این نخستین بازدید شماست ؟ جهت ثبت نام بر روی دکمه رو به رو کلیک کنید

پسوریازیس مسری نیست، آما آگاهی فرد به فرد انتقال می یابد. پنهان شدن کافی است. زندگی کنید!

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 13

موضوع: قلب و سلامت

 1. #1


  تاریخ عضویت
  Nov 2013
  جنسیت
  اعلام نشده
  وضعیت تاهل
  متاهل
  شدت پسوریازیس
  ندارم
  میزان امتیاز
  69
  قدرت امتیاز دهی
  1
  نوشته ها
  107
  پسندیده
  856
  مورد پسند: 896
  یاد شده
  در 2 پست
  برچسب زده شده
  در 0 تاپیک
  نوشته های وبلاگ
  1

  قلب و سلامت

  چرا تپش قلب در خانمها بیشتر است؟

  کمتر کسی هست كه تا به حال تپش قلب را تجربه نکرده باشد. این احساس بیشتر هنگام استرس و اضطراب، قبل از امتحانها و ملاقاتهای مهم و هنگام بیخوابیهای شبانه ایجاد میشود و در خانمها هم شايعتر است. اما گاهی اوقات این ضربان سریع و کوبنده قلب مدت بیشتری باقی میماند و به اضطراب و نگرانیمان می افزاید. در این هنگام است که فکر میکنیم مبادا به بیماری قلبی مبتلا شده باشیم. برای شناسایی تپشهای خطرناک قلب به سراغ دکتر سینا مشار، بورد جراحی قلب و عروق از دانشگاه هامبورگ آلمان رفتیم.
  چه زمانی باید نگران شد؟
  قلب انسان در روز حدود 100 هزار بار میزند. انسانهای سالم هیچگاه به این فکر نمیکنند که با چه سرعت و نظمی این ضربان انجام میشود. در واقع عدم احساس کار قلب، این خادم ساکت و همیشگی، جزئی از احساس خوب و زیبای زندگی و زنده بودن است. به همین دلیل وقتی کار قلب خود را احساس میکنیم یا در نوار قلبی متوجه میشویم که قلبمان گاهی خارج از نوبت يعني تندتر یا آرامتر میتپد، دچار ترس و وحشت میشویم. مهم این نیست که ضربان قلب تند، یواش یا بینظم باشد. اگر اختلال ریتم آنقدر شدید باشد که پمپاژ قلب تحت تاثیر قرار گرفته و باعث سرگیجه یا حتی بی هوشی شود یا اگر همراه با آن درد سینه، تنگی نفس یا حالت تهوع احساس شود یا اینکه در فامیل نزدیک سابقه سکته قلبی وجود داشته باشد باید زنگ خطر را به صدا درآورید و به پزشک مراجعه کنید.
  وقتي ضربانتان طبيعي بالا ميرود
  فردی که احساس تپش قلب میکند، نمیتواند تشخیص دهد کدام اختلال ریتم قلبی خطرناک است یا اینکه دلیل آن چیست. گرفتگی عروق قلب، بیماریهای دریچههای قلب، نارسايی قلبی، فشار خون بالا، کم خونی، بیماریهای ریوی (آسم و...)، دیابت، کم کاری یا پرکاری غده تیروئید، تغییرات هورمونی، تغییرات میزان مواد معدنی در خون از جمله پتاسیم، سدیم، کلسیم و منیزیم، مصرف موادی مانند کافئین، مواد مخدر(کوکائین، شیشه و...)، دخانیات، داروهايي مثل بتا بلوکرها، قرصهای رژیمی و ضدافسردگی و... میتوانند باعث تغییر نحوه ضربان قلب شوند، به همین دلیل حتما یک متخصص باید دلیل اختلال ریتم را بررسی کند. با این حال در بسیاری از مواقع هیچگونه بیماری مسببی پیدا نمیشود و نیازی به درمان دائمی نیست. قلبهای سالم نیز ممکن است دچار اختلال ریتم یا آریتمی شوند. ضربان بین 60 تا 100 طبیعی محسوب میشود. انسانهای سالم گاهی ضربان قلب آهسته تری دارند. برای مثال ورزشکاران حرفهای در زمان استراحت و آرامش، ضربان قلبشان تا 40 ضربه در دقیقه پايین می آید. هنگام فعالیت بدنی، ورزش، بالا رفتن از پله ها، حمل خرید روزانه، فشار روحی، خوشحالی، غم، عصبانیت و هیجان ضربان قلب بالا میرود تا به بدن اکسیژن کافی برسد.
  قلب زنان تندتر میزند
  کندی ریتم قلب زیر 60 ضربه در دقیقه «برادی کاردی» و ضربان بالای 100ضربه در دقیقه «تاکی کاردی» نام دارد. منشا آریتمی میتواند در دهلیزها یا بطنهای قلب باشد.بین زنان و مردان در ابتلا به بیماری آریتمی قلبی تفاوت کلی نمیتوان قائل شد. براساس آمار میتوان گفت زنان نسبت به مردان هنگام آرامش، ضربان قلبشان بالاتر است. زنان کمتر دچار بیماری تنگی عروق قلب میشوند اما فاکتورهای به وجود آورنده اختلالات ضربان قلب درآنان موثرتر است. اختلالات ضربان قلب در زنان بیشتر اوقات دلیل هورمونی دارد. زنان جوان بیشتر در زمان عادت ماهانه يا کمخونی دچار تاکی کاردی میشوند و زنان مسن تر در زمان یائسگی.
  بارداران و قلب پر تپش
  آریتمیهای قلبی حین بارداری کم نیستند. ضربان بارداران به طور طبیعی 20درصد افزایش پیدا میکند. اکثر آریتمیهای زمان بارداری بیخطر هستند اما حتما باید توسط متخصص بررسی شوند و در صورت نیاز درمان شوند تا خطری برای مادر و فرزند پیش نیاید. کودکان نیز ممکن است مبتلا به تپش قلب شوند. از هر 100 کودک 10 نفر دچار آریتمی قلبی هستند که البته بیشتر این آریتمیها بیخطر هستند و با گذشت زمان رفع میشوند. با این حال یک نفر از هر 100 کودک دچار بیماری مزمن آریتمی قلبی است که دلیل آن میتواند بیماریهای مادرزاد قلبی، ژنتیک و... باشد و باید درمان شود. شروع و قطع ناگهانی تپش قلب در کودکان مدرسهای و جوانان لزوما خطرناک نیست اما باید مورد بررسی قرار گیرد به خصوص اگر همراه با سرگیجه، کم توانی ناگهانی و حالت تهوع باشد. تمام آریتمیهای قلبی خطرناک نیستند و باعث جلوگیری از فعالیتهای ورزشی نمیشوند. اما مبتلایان به تپش قلب باید حتما در مورد ورزش، نوع و شدت آن با متخصص خود مشورت کنند.
  احساس میکنید اسبی به سینهتان لگد زده است؟!
  فیبریلاسیون دهلیزی شایعترین اختلال ریتم قلبی است. در این بیماری مقدار زیادی موجهای الکتریکی نامنظم از دهلیز به بطن میرسند. قلب با سرعت بالا و نامنظمی انقباضهای غیر موثر و کمتر موثری خواهد داشت که باعث پمپاژ و تخلیه غیرمفید خون از قلب میشود. خطر این بیماری، سرعت بالا و نامنظم دهلیز که احساس بدی در بیمار ایجاد میکند، نیست بلکه حرکت ناکافی خون در دهلیز خطر تشکیل لخته خونی و حرکت آن به سمت عروق سر و سکته مغزی را افزایش میدهد. این خطر را میتوان با استفاده از داروهای ضد انعقادی به حداقل رسانید یا کاملا آن را برطرف کرد. همچنین انقباضات نارس و خارج از ریتم قلبی که گاهی بیمار آن را همچون لگد اسب احساس میکند و باعث ناراحتی و وحشت او میشود معمولا نیاز به درمان خاصی ندارد اما باید تحت نظر پزشک قرار گیرد. اگر منبع ضربان سریع قلب در بطن نباشد، میتوان با استفاده از دارو یا سوزاندن یک نقطه کوچک در محل تشکیل دهنده ضربان سریع، آن را درمان كرد. همچنین ضربان آرام و فواصل قطع ضربان قلب را میتوان با گذاشتن باطری و ایجاد ضربان کافی و مطمئن برطرف كرد.
  همه تپش قلبها خطرناک نیستند
  تپش قلب احساسی است که تنها خود بیمار میتواند آن را بیان کند. به عبارت دیگر پزشک نمیتواند به بیمار خود بگوید که شما تپش قلب داريد، در واقع شکایتی است که بیمار با آن نزد پزشک می آید. حال ممکن است فردی که احساس تپش دارد با انجام بررسیهای پزشکی متوجه شود قلبش در وضعیت طبيعي قرار دارد. ممکن است تپش قلب علت مهم یا غیرمهمی داشته باشد. برای مثال برخی از بیماران دچار کم خونی هستند یا اینکه استرس و اضطراب دارند و همین باعث میشود ضربان قلبشان تندتر بزند اما آنها فکر می کنند به تپش قلب مبتلا هستند. همچنین مشکلات تیروئیدی و مشکلات دریچهای قلب هم ممکن است باعث ایجاد تپش قلب شود، برخی از تپش قلبها ناشی از حالت آریتمیهاست. در این حالت، کانونی در داخل قلب شروع به حملات غیرطبیعی میکند. به عبارت دیگر ریتم طبیعی سینوسی قلب را به دست میگیرد و به صورت خودمختار شروع به حمله تپش قلب میکند. برخی از آریتمیها شدید و خطرناک هستند و ممکن است منجر به ایست قلبی شوند. اما برخی دیگر خوش خیم هستند و خود به خود بهبود پیدا میکنند.
  چگونه بفهمیم تپش قلبمان جدی است؟
  معمولا تپش قلبهایی خطرناک هستند که به صورت حمله ای اتفاق میافتند و نه به خاطر اضطراب، دویدن و... در تپش قلبهای مهم از لحاظ کلینیکی معمولا فرد در حالت نشسته بدون اینکه هیچ مشکل و استرسی داشته باشد یک دفعه دچار حمله تپش قلب میشود و همزمان با آن ممکن است افت فشار پیدا کند و چشمانش سیاهی رود. اما نباید به صرف اینکه فرد مبتلا به تپش قلب این علائم را نداشته باشد، بگوییم وضعیتش اصلا مهم نیست. برای اینکه مشخص شود تپش قلب از نوع مهم است یا خیر میتوان دقیقا آن زمانی که حمله تپش شروع میشود نوار قلب گرفت. اگر هم بیمار نتوانست در آن لحظه نوار قلب بگیرد میتواند از دستگاه Holter Monitoring استفاده کند. به این صورت که پزشک دستگاه را به مریض وصل میكند و بعد او به منزل میرود و تا 24 ساعت ضربان قلبش در دستگاه ثبت میشود. بیمار باید در لحظاتی که احساس میکند تپش قلب دارد، دکمه دستگاه را فشار دهد تا آن لحظه علامتگذاری شود. سپس پزشک آن را بررسی میکند تا ببیند در آن لحظه واقعا آریتمی مهمی اتفاق افتاده یا صرفا علامتی بوده است که خود بیمار بیان کرده و چیز مهمی نیست.
  همه خانمها تپش قلب و پرولاپس دریچه میترال دارند؟
  پرولاس دریچه میترال یکی از اختلالات آناتومیکی قلب به شمار میآید و یکی از علائم آن میتواند تپش قلب باشد. در این اختلال دریچه میترال بر اثر کمبود نوعی پروتئین، هنگام بسته شدن مقداری به داخل دهلیز خم میشود. شیوع این اختلال به آن مقداری که هم اکنون گفته میشود، نیست. در گذشته معیارهای تشخیصی در اکو با معیارهای امروزی متفاوت بود. شاید پزشکانی که هنوز براساس معیار قدیم کار میکنند بیشتر حالتهای تپش قلب را پرولاپس دریچه میترال بخوانند. بسیاری از افراد معتقدند 90درصد خانمها پرولاپس دریچه میترال دارند در صورتی که این موضوع واقعیت ندارد. پرولاپس در خانمها شایعتر است اما شیوع کلیاش در جامعه حدود 2درصد است یعنی از هر 100 نفر ممکن است 2 نفر پرولاپس داشته باشند. اما باز هم همیشه اینطور نیست که هرکس پرولاپس دارد حتما تپش قلب هم خواهد داشت یا هرکس تپش قلب دارد پس پرولاپس دارد. پرولاپس نوعی بیماری قلبی است که میتواند احتمال آریتمی و تپش قلب را بالا ببرد
  چای، قهوه و شکلات کمتر بخورید
  اگر تشخیص تپش قلب قطعی شده باشد یعنی متخصص قلب و متخصص اعصاب و روان هر دو به این نتیجه رسیده باشند که شخص برای مثال اضطراب دارد و تپش قلبهایش به دلیل اضطراب است، میتواند با توصیه پزشک از دارو استفاده کند. اما نباید هر زمان که احساس تپش قلب کرد خودسرانه دارو مصرف کند. راهحل مناسب در اینجا بیشتر رفتار درمانی است یعنی میتوان با انجام برخی ورزشهای آرام بخش، پیروی از یک رژیم غذایی متعادل و انجام تفریحات سالم، اضطراب وارد شده بر بدن را کاهش داد. درمان کمخونی و مشکلات تیروئیدی نیز در درمان تپش قلب بسیار کمککننده است. همچنین مصرف زیاد چای، قهوه و شکلات احتمال آریتمیهای خوش خیم را بالا میبرد. در مواقعی که تپش حالت اضطرابی و استرسی دارد و فعالیت بدنی فرد کم است اگر یک دفعه شروع به فعالیت کند در ابتدا ممکن است تپش قلب پیدا کنداما در كل ورزش میتواند بسیار مفید باشد. اما در تپش قلبهای بیمارگونه توصیه میشود تا زمانی که فرد بهبود کامل پیدا نکرده است اصلا ورزش نکند.
  به نقل از مجله سیب سبز

 2. 5 کاربر پست AZIN عزیز را پسندیده اند .


 3. #2


  تاریخ عضویت
  Nov 2013
  جنسیت
  اعلام نشده
  وضعیت تاهل
  متاهل
  شدت پسوریازیس
  ندارم
  میزان امتیاز
  69
  قدرت امتیاز دهی
  1
  نوشته ها
  107
  پسندیده
  856
  مورد پسند: 896
  یاد شده
  در 2 پست
  برچسب زده شده
  در 0 تاپیک
  نوشته های وبلاگ
  1
  آشنایی با 14 دلیل که باعث حمله قلبی می شوند  حمله قلبی عامل اول مرگ و میر در ایران است . از آنجا که اکثر این مرگ و میر ها بدلیل بیماری های کروناری قلبی می باشند، آگاهی در مورد حمله قلبی مهم است . هیچگاه مشکلات قلبی را فراموش نکنید چرا که موضوع آنها چیزی غیراز مرگ و زندگی نمی باشد . برای مثال آگاهی شما در مورد علایم هشدار دهنده حمله قلبی باید زیاد باشد، چرا که شمارا در کمک به خودتان و نزدیکانتان توانمندتر می کند . واکنش و عملکرد سریع باعث نجات بسیاری از زندگی ها می شود. برخی ازحملات قلبی ناگهانی و شدید هستند . اما اکثر آنها به آهستگی آغاز می شوند و با درد یا ناراحتی خفیفی همراه میباشند. در این قسمت برخی از علایم حمله قلبی ذکر می شوند: احساس ناراحتی ، فشار ، پری یا درد در مرکز قفسه سینه که بیش از چند دقیقه به طول انجامیده یا رفع شده و دوباره بر گردد .
  علائم حمله قلبی

  نشانه های فردی که دچار حمله قلبی شده است چه می باشد؟
  1- احساس سنگینی و فشار غیرطبیعی بر روی قفسه سینه، گویی که وزنه سنگینی بر روی قفسه سینه قرار دارد بسیاری از افرادی که دچار حمله قلبی می شوند از احساس فشار و سنگینی بر روی وسط سینه خود و یا سمت چپ قفسه سینه رنج می برند. این حس ناخوشایند معمولا بیشتر از چند دقیقه طول می کشد و ممکن است رفع شود و دوباره برگردد. حتی ممکن است احساسی مانند سوزش سردل یا سوء هاضمه به فرد دست دهد. 2- احساس درد شدید در قسمت پشت، گردن و فک صورت این علایم می تواند شامل درد و ناراحتی در یک یا دو بازو ، پشت، شانه ها، گردن، فک و قسمت بالای معده باشد. درد در ناحیه پشت و گردن و فک از علایم شایع حملات قلبی در خانم ها می باشد.
  3- تنگی نفس شدید این علامت می تواند به شکل ناگهانی رخ دهد، در حالی که شما در حال استراحت هستید و یا فعالیت بدنی کمی دارید. فرد ممکن است برای نفس کشیدن تلاش کند و به سختی بیفتد. تنگی نفس می تواند قبل و یا همزمان با درد قفسه سینه رخ دهد و یا حتی می تواند تنها علامت حمله قلبی باشد.
  4- عرق سرد عرق بیش از حد که به عرق سرد مشهور است، از علایم حمله قلبی می باشد. البته در خانم های یائسه باید این علامت را بیشتر بررسی کرد، زیرا آنها در یائسگی دچار گرگرفتگی می شوند. یکی از علایم حمله قلبی در خانم ها، خستگی ناگهانی و شدید و یا احساس کمبود انرژی در فرد می باشد که افراد به راحتی از آن چشم پوشی می کنند
  5- خستگی غیرعادی و شدید یکی از علایم حمله قلبی در خانم ها، خستگی ناگهانی و شدید و یا احساس کمبود انرژی در فرد می باشد که افراد به راحتی از آن چشم پوشی می کنند. این علامت می تواند به طور ناگهانی و یا به مدت چند روز وجود داشته باشد. بسیاری از خانم ها در اثر سابقه حمله قلبی ، تجربه خستگی و ضعف عضلانی را دارند که مربوط به فعالیت و ورزش کردن نمی باشد.
  6- احساس گیجی و یا سردرد بر خلاف بسیاری از فیلم ها، حمله قلبی سبب بیهوشی فرد نمی شود، بلکه احساس گیجی و منگی به فرد دست می دهد.
  7- تهوع و استفراغ (احساس بیمارشدن معده) خانم ها دو برابر آقایان تجربه تهوع و استفراغ و یا سوء هاضمه را درطی حمله قلبی خود دارند. این علایم گاهی جدی گرفته نمی شود و با بیماری های دیگر اشتباه گرفته می شود. اگر هریک از علایم ذکر شده در بالا را در فردی مشاهده کردید که بیش از 5 دقیقه طول کشید، با اورژانس تماس بگیرید. به یاد داشته باشید که تسریع کمک رسانی، می تواند زندگی فرد مبتلا به حمله قلبی را نجات دهد.
  چه چیزی سبب حمله قلبی می شود ؟

  یک حمله کروناری (حمله قلبی ) زمانی رخ می دهد که جریان خون به ناحیه ای از قلب قطع می شود (اغلب توسط یک لخته خون). این حالت اغلب بدین دلیل رخ می دهد که سرخرگهای تامین کننده خون عضلات قلب بدلیل رسوب چربی ، کلسترول و سایر مواد که پلاک نامیده می شود ، بتدریج ضخیم تر ، سفت تر و تنگ ترمی شوند. اگر پلاک جدا شود و لخته خون تشکیل گردد، جریان خون دچار انسداد شده و حمله قلبی رخ می دهد .بنابراین کم کم عضله قلبی که توسط رگ مزبور خونرسانی می شود، می میرد . هر چه که مدت زمان انسداد سرخرگ طولانی تر باشد ،آسیب بیشتر می شود. زمانیکه عضله قلبی بمیرد، آسیب قلبی دایمی خواهد بود .
  پسوریازیس
  در برخی بیماران مبتلا به پسوریازیس در مقایسه با مبتلایان به دیابت خطر حمله قلبی بیشتر می شود. اغلب مبتلایان به این بیماری در مرحله حاد احتمالاً سیگاری اند و اضافه وزن و فشار خون بالا دارند. این بیماری که عامل خطری مستقل به حساب می آید نوعی اختلال خود ایمنی است که التهاب مزمن و سرانجام حمله قلبی ایجاد می کند.
  آشفتگی روابط خانوادگی
  رابطه نامناسب با همسر می تواند برای قلب مضر باشد و احتمال حمله قلبی را به ۳۴ درصد افزایش دهد.
  پایین بودن کلسترول مفید خون
  محققان دانشگاهی رابطه کلسترول مفید و موارد عمده سکته قلبی ۷ هزار فرد را بررسی کردند و دریافتند پایین بودن کلسترول مفید پس از بیماری قلبی و سن سومین نشانه برای پیش بینی سکته قلبی است. سکته قلبی در جوانان اغلب به علت پایین بودن کلسترول مفید است که با ورزش و کاهش وزن مهار می شود.
  مشکلات کلیوی
  نتایج بررسی بیماران هلندی نشان میدهد، مشکلات کلیوی خطر حمله قلبی را به طور چشمگیری بالا می برد. بررسی دیگری نیز روی ۱۰ هزار مرد نشان داد، مبتلایان به بیماری مزمن کلیوی، نسبت به دیگران دو برابر بیشتر در معرض حمله قلبی قرار دارند.
  توقف ناگهانی مصرف آسپرین
  بررسی های متعددی نشان می دهد، بیماران قلبی، حداقل به مدت یک هفته پس از متوقف کردن مصرف آسپرین یا داروهای غیراستروئیدی، در معرض خطر بالای حمله قلبی قرار دارند. اگر بیماری قلبی دارید یا در معرض خطر این بیماری قرار دارید و قصد دارید دیگر آسپرین مصرف نکنید بهتر است این کار را به تدریج و تحت نظارت پزشک انجام دهید.
  درمان هورمونی سرطان پروستات
  درمان هورمونی سرطان پروستات، احتمال مرگ ناگهانی بر اثر حمله قلبی را افزایش می دهد. محققان دانشگاه پزشکی هاروارد می گویند اگرچه این کشف ارتباط مستقیم عوامل یاد شده را تأیید نمی کند اما هنگام درمان برای سرطان پروستات باید در نظر گرفته شود.
  آنتی بیوتیک
  نتایج تحقیقات سال ۲۰۱۲ محققان نشان میدهد آنتی بیوتیک رایج به نام اریترومایسین با احتمال بروز حمله قلبی به ویژه در بیماران قلبی ارتباط دارد.
  مکمل های کلسیم
  تحقیقی که در سال ۲۰۱۲ روی ۲۳ هزار نفر انجام گرفت نشان داد افرادی که مکمل های کلسیم مصرف می کنند نسبت به دیگران بیشتر در معرض خطر حمله قلبی قرار دارند. برای دریافت کلسیم، پزشکان مصرف ماهی چرب هفته ای ۲ بار و مواد غذایی حاوی کلسیم و برای دریافت ویتامین D قرار گرفتن در معرض نور خورشید را توصیه می کنند.
  عفونت
  اگر به آنفلوآنزا یا عفونت تنفسی مبتلا هستید، احتمال حمله قلبی برای شما ۵ برابر بالاتر است.
  افسردگی
  به گفته محققان ارتباط افسردگی و حمله قلبی ثابت شده است.
  بیماری لثه
  افرادی که به بیماری لثه مبتلا هستند نسبت به افرادی که دندان سالمی دارند، ۲۵درصد بیشتر در معرض خطر بیماری قلبی قرار می گیرند.گمان برده می شود، باکتری های موجود در دهان می تواند التهاب مزمن ایجاد کند. دیابت
  تقریباً اغلب بیماران دیابتی از مشکلاتی مانند قطع عضو یا از دست دادن بینایی نگرانند اما یکی از بزرگ ترین خطرهایی که با آن مواجهند، بیماری قلبی است. دیابتی ها نسبت به همسن و سال هایشان که دیابت ندارند ۲ تا ۴ برابر بیشتر در معرض مرگ ناشی از بیماری قلبی هستند. خوشبختانه تغذیه سالم و ورزش، احتمال کاهش خطر بیماری افراد دیابتی را بالا می برد.
  فشار کاری
  بررسی های محققان انگلیسی در سال ۲۰۰۵ نشان می دهد، فشار کاری خطر بروز حمله قلبی را ۲۳ درصد افزایش می دهد.
  شهرنشینی
  محققان آلمانی می گویند: قرار گرفتن در معرض ترافیک سنگین چه وسیله نقلیه شما خودرو باشد چه دوچرخه یا وسیله نقلیه عمومی، احتمال حمله قلبی را دو برابر افزایش می دهد
  به نقل باشگاه خبرنگاران

 4. 4 کاربر پست AZIN عزیز را پسندیده اند .


 5. #3


  تاریخ عضویت
  Nov 2013
  جنسیت
  اعلام نشده
  وضعیت تاهل
  متاهل
  شدت پسوریازیس
  ندارم
  میزان امتیاز
  69
  قدرت امتیاز دهی
  1
  نوشته ها
  107
  پسندیده
  856
  مورد پسند: 896
  یاد شده
  در 2 پست
  برچسب زده شده
  در 0 تاپیک
  نوشته های وبلاگ
  1


  نوشابه های انرژی زا و سلامتی قلب


  قلب انسان نسبت به کافئین موجود در نوشابه های انرژی زا به شکل های گوناگونی واکنش نشان میدهد. میزان بالای کافئین موجود در نوشابه های انرژی زا ممکن است کارآیی ورزشی را افزایش دهد و میزان توجه و دقت را بالا ببرد. اما آنچه در پنهان می ماند افزایش بیش از حد مقدار کافئین و خطری است که متوجه قلب میشود. نوشابه هایی نظیر ردبول، مانستر، راکستار شبیه نوشیدنیهای ورزشی یا قهوه نیستند. این نوشیدنیها حاوی 500 میلیگرم کافئین در هر بطری یا قوطی هستند در حالی که یک فنجان قهوه فقط 100 میلیگرم کافئین دارد یا سودا حداکثر 50 میلیگرم کافئین دارد. بیشتر این نوشیدنیها میزان واقعی کافئین را روی قوطی نم ینویسند. گرچه این نوشیدنی در بین جوانان متداول است، اما موارد اورژانسی که در اثر استفاده آن دیده میشود بیشتر در افراد بالای 40 میباشد. در اینجا به ابعاد خطرساز نوشیدنیهای انرژی زا برای قلب میپردازیم.

  1- نوشابه های انرژی زا فشارخون و ضربان قلب را افزایش میدهند. کافئین موجود در این نوشابه ها فقط سیستم عصبی را تحریک نمیکنند، بلکه با افزایش ضربان قلب و فشار خون، قلب را نیز تحریک میکنند که برای بیماران قلبی بسیار خطرناک است. کسانی که مشکلات قلبی دارند باید به شدت از خوردن این نوشابه ها پرهیز کنند. میزان بالای کافئین در خون بیماران قلبی احتمال سکته قلبی را افزایش میدهد. همچنین وجود تائورین در این نوشابه ها باعث افزایش کلسیم خون و در نهایت بی نظمی ضربان قلب و حملات قلبی میشود.

  2- ترکیب الکل و نوشابه های انرژی زا : محرکی برای نارسایی قلبی.اخیراً تحقیقی در آمریکا نشان داد که نوشابه های انرژی زا در 30 درصد موارد با الکل یا مواد مخدر مخلوط و نوشیده میشوند. افزودن الکل و نوشابه های انرژی زا خطر هر دو را افزایش میدهد. نوشابه های انرژی زا علاوه بر افزایش فشارخون و ضربان قلب، شدت اثر الکل را نیز افزایش میدهد. نوشیدن الکل سبب میشود که بدن شما آب از دست دهد و با خطر کم آبی مواجه شود، درست همان اثری که کافئین، چای و سودا ایجاد میکنند. الکل نیز مانند کافئین ادرار آور است و سبب از دست رفتن مایعات بدن میشود. الکل به تنهایی نیز میتواند مرگ آور باشد وسبب نارسایی قلبی شود.

  3- نوشابه های انرژی زا ممکن است اثر الکل را مخفی کنند. در حالی که نوشابه های انرژی زا محرک هستند، الکل کاهش دهنده فعالیت بدن است. وقتی این دو با هم ترکیب میشوند دو پیام متفاوت به سیستم عصبی میرسد. معمولاً مصرف الکل با خستگی و بیحالی همراه است که این خود سبب کمتر خوردن آن میشود، اما وقتی با نوشابه های انرژی زا مخلوط میشود این اثر پوشانده میشود و مخفی میماند. در نتیجه مقدار بیشتری الکل به همراه نوشابه مصرف میشود. ترکیب این دو ماده سبب گمراهی سیستم بدنی میشود و با وجود اینکه میزان زیادی الکل مصرف شده باز هم شخص احساس سرزندگی دارد و این باعث مصرف الکل تا سطح مسمومیت میشود. گروه ترجمه پارسی طب به نقل از everydayhealth.com
  ویرایش توسط AZIN : 10-05-2014 در ساعت 09:48

 6. 5 کاربر پست AZIN عزیز را پسندیده اند .


 7. #4


  تاریخ عضویت
  Nov 2013
  جنسیت
  اعلام نشده
  وضعیت تاهل
  متاهل
  شدت پسوریازیس
  ندارم
  میزان امتیاز
  69
  قدرت امتیاز دهی
  1
  نوشته ها
  107
  پسندیده
  856
  مورد پسند: 896
  یاد شده
  در 2 پست
  برچسب زده شده
  در 0 تاپیک
  نوشته های وبلاگ
  1


  چگونه پاها از سلامتی قلب خبر میدهند؟


  تقریباً 9 میلیون آمریکایی بالای 50 سال به بیماری خاصی مبتلا هستند که روی پاهای آنها اثر میگذارد و خطر حملهی قلبی را در آنها افزایش میدهد، گرچه اکثر آنها نمیدانند به این بیماری مبتلا هستند. این بیماری، «بیماری رگهای محیطی»(PAD) خوانده میشود. این بیماری وقتی بروز میکند که عروق پا تنگ میشود یا با رسوبات چربی مسدود میگردد و جریان خون در پاکاهش مییابد. این حالت ممکن است سبب درد ماهیچه های پا هنگام راه رفتن، ناتوانی، قطع عضو و پایین آمدن کیفیت زندگی شود. اگر در جایی از بدنتان رگ مسدود داشته باشید، احتمال اینکه در جای دیگری از بدنتان نیز رگی مسدود شود هست. بنابراین بیماری PAD علامت هشداری است برای رگهای دیگر بدن از جمله رگهای قلب. در واقع این بیماری افزایش خطر بیماری قلبی، حملهی قلبی و حتی مرگ را نشان میدهد. در بسیاری از افراد PAD یک بیماری خاموش است زیرا علائم قابل تشخیص ندارد. افرادی که مبتلا به این بیماری هستند ممکن است یک یا چند نشانهی زیر را داشته باشند:
  • لنگش پا، خستگی مفرط، سنگینی، گرفتگی ماهیچه های پا (ساق، ران یا باسن) که در هنگام فعالیتهایی مانند قدمزدن بروز میکند و هنگام استراحت از بین میرود.
  • درد پا یا انگشتان پا هنگام استراحت که گاهی مزاحم خواب آنها میشود.
  • زخمهای پوستی در پا یا انگشتان پا، که به سختی بهبود مییابند (ممکن است 8 تا 12 هفته بهبود نیابند).بیشتر افراد بر این تصورند که زخمهای پا یا سنگینی و ناراحتی ماهیچه های پا به دلیل پیری است، در حالیکه این علائم ممکن است به دلیل یک بیماری جدی نظیر PAD باشد. هر فرد بالای 50 سال در خطر ابتلا به بیماری PAD است و در صورتی که در شرایط زیر باشد خطر ابتلا به این بیماری افزایش مییابد:
  • سیگار بکشد
  • مبتلا به دیابت باشد
  • فشار خون بالا داشته باشد
  • کلسترول خون بالا داشته باشد
  • از نژاد آفریقایی آمریکایی باشد
  • سابقه بیماری قلبی یا سکتهی مغزی داشته باشد.


  برای تشخیص این بیماری معمولاً یک آزمایش ساده و بدون درد انجام میگیرد به این صورت که میزان فشارخون در پا با میزان فشار خون در دست مقایسه میشود. توصیه میشود که افراد زیر برای انجام آزمایش تشخیصی به پزشک مراجعه کنند:
  • بزرگسالان زیر 50 سال که مبتلا به دیابت یا حداقل یکی از عوامل خطرساز بالا هستند، مثلا سیگار مصرف میکنند، یا کلسترول بالا یا فشار خون بالا دارند.
  • افرادی در سن 50 و بالاتر که مبتلا به دیابت هستند یا سیگار مصرف میکنند.
  • افراد بالای 70 سال
  • افرادی که یک یا چند نشانهی این بیماری را که در بالا ذکر شد دارند.


  درمان بیماری عروق محیطی

  درمان بیماری عروق محیطی بر اساس تغییر شیوهی زندگی و کنترل فشار خون و کلسترول است. در بعضی موارد برای رفع نشانههای بیماری نیاز به مصرف دارو، جراحی یا آنژیوپلاستی وجود دارد. هنگامی که فرد به PAD مبتلا است در خطر حملهقلبی یا سکتهی مغزی قراردارد.
  تغییر شیوهی زندگی

  • اگر سیگار میکشید، باید ترک کنید. این کار از مهمترین اقداماتی است که باید انجام دهید. در صورت نیاز به کمک، با پزشک در مورد برنامه دارویی و غذایی مناسب مشورت کنید تا بتوانید سیگار را کنار بگذارید.
  • غذاهای سالم بخورید.
  • برنامه ورزشی منظم داشته باشید.
  • فشار خون و کلسترول خون را بطور منظم چک کنید. ممکن است نیاز به دارو داشته باشید.
  • اگر دیابت دارید، قند خون را در محدودهی بیخطر حفظ کنید.
  • اگر لازم است وزن کم کنید، تا به وزن مناسب برای سلامتی برسید.
  داروها و جراحی


  اگر تغییر شیوهی زندگی مؤثر واقع نشد، پزشک برایتان دارو تجویز میکند. در مواردی که بیماری شدید است ممکن است نیاز به آنژیوپلاستی یا عمل بایپس برای بازکردن رگهای باریک شده باشد.
  گروه ترجمه پارسی طب به نقل از vasculardisease.org و webmd.com
  ویرایش توسط AZIN : 03-08-2014 در ساعت 12:16
  جهنم هر کس انجائیست که حرف او را نفهمند

 8. 3 کاربر پست AZIN عزیز را پسندیده اند .


 9. #5
  aida

  قلب و سلامت

  قلب

  قلب
  یا دل یک
  اندامماهیچهای است که مسئول پمپ خون به شریانها بهوسیلهٔ حرکات ضرباندارمتناوب است و به این صورت خون را به همهٔ نواحی بدن ارسال میکند.

  قلب انسان به طور متوسط حدود ۷۰ بار در دقیقه میتپد. قلب انسان در سمت چپ بدن در ناحیهٔ سینهای (توراسیک) بدن قراردارد و به گونهای قرارگرفتهاست که رأس (apex)آن به سمت چپ و پایین قرارمیگیرد و همواره بخشی از آن درحال فعالیت و بخشی در حال استراحت است و در هر بار ضربان، قلب به مدت ۰٫۴ثانیه در حال استراحت خواهدبود. بافت قلب نیز همچون دیگر بافتهای بدن نیاز به تغذیه دارد که تغذیهٔ قلب برعهدهٔ عروق کرونری (تاجی) میباشد.


  کالبدشناسی قلب


  این عضو مخروطیشکل بهصورت کیسهای عضلانی تقریباً در وسط فضای قفسه سینه(مدیاستینوم میانی) کمی متمایل به جلو و طرف چپ قراردارد. و میان ریهٔ چپ و راست و متمایل به ریهٔ چپ میباشد و همین موجب شدهاست تا شکل و قرارگیری ریهها با هم متفاوت باشد. از آنجا که قلب اندام بسیار حساسی و حیاتی است توسط قفسهٔ سینه (توراکس) محافظت میشود. ابعاد قلب در یک فرد بزرگسال حدود ۶x9x۱۲ سانتیمتر و وزن آن در آقایان حدود ۳۰۰ و در خانمها حدود ۲۵۰ گرم (یعنی حدود ۰٫۴ درصد وزن کل بدن) میباشد.[نیازمند منبع]
  محل قلب در پشت استخوان جناغ سینه و حدفاصل غضروفهای دندههای سوم تا ششم در سمت چپ قفسه سینه میباشد. یک دیوارهٔ عضلانی قلب را به دو نیمهٔ راست و چپ تقسیم میکند. نیمهٔ راست مربوط به خون سیاهرگی و نیمهٔ چپ مربوط به خون سرخرگی است. هر یک از دو نیمهٔ راست و چپ نیز مجدداً بهوسیلهٔ یک تیغهٔ عضلانی افقی نازکتر به دو حفرهٔ فرعی تقسیم میشوند. حفرههای بالایی که کوچکتر و نازکتر هستند دهلیز نامدارند و دریافتکنندهٔ خون میباشند. حفرههای پایینی که بزرگتر و ضخیمترند بطنهای قلبی هستند و خون دریافتی را به سایر اعضای بدن پمپ میکنند. پس قلب متشکل از چهار حفرهاست: دو حفرهٔ کوچک در بالا (دهلیزهای راست و چپ) و دو حفره بزرگ در پایین (بطنهای راست و چپ).
  دو نوع گردش خون در بدن انجام میشود: گردش خون کوچک یا ریوی که خون CO2دار از بطن راست قلب به ریهها میرود. در آنجا تصفیهمیشود و خون O2دار به دهلیز چپ قلب بازمیگردد و خون از دهلیز چپ قلب با گذر از دریچهٔ میترال (دولختی) که میان دهلیز و بطن چپ قراردارد، وارد بطن چپ میشود و به این ترتیب با انقباض بطن چپ خون از بطن چپ خارج میشود و گردش خون بزرگ یا آئورتی آغاز میشود و این خون ابتدا ازطریق سرخرگ آئورت و به ترتیب دیگر عروق، در سراسر بدن جریان مییابد. سلولهای بدن را تغذیه میکند و سپس خون CO2دار به دهلیز راست بازمیگردد و خون از دهلیز راست با عبور از دریچهٔ تریکاسپید(سهلختی) که میان دهلیز و بطن راست قراردارد، وارد بطن راست میشود. به این ترتیب گردش خون در سراسر بدن انجام میشود و همهٔ سلولهای بدن تغذیه میشوند.
  دهلیزها حفراتی با فشار کم وگنجایش بالا هستند که وظیفهٔ اصلی آنها ذخیرهٔ خون در هنگام انقباض عضلهٔ بطنی (سیستول) میباشد. انقباض دهلیزها مقداری خون اضافی را به داخل بطنها میراند، اما حدود ۷۰درصد پرشدن بطنها بهصورت غیرفعال در هنگام استراحت بطنی (دیاستول) انجام میشود. دهلیزها بهوسیلهٔ یک دیوارهٔ بین دهلیزی نازک از هم جداشدهاند. بطنها حفراتی با فشار بالاتر هستند که وظیفهٔ پمپاژ خون به ریه و تمام بافتهای محیطی را بهعهده دارند. چون فشار ایجادشده در بطن چپ بسیار بالا تر از فشار بطن راست است، لذا میوکارد بطن چپ نسبت به میوکارد بطن راست بسیار ضخیمتر است. بطنها بهوسیلهٔ یک دیوارهٔ بین بطنی از هم جدا میشوند. این دیواره در قسمت بالا به صورت بافت همبند و در قسمت میانی و پایین بهصورت یک دیوارهٔ عضلانی است. دهلیزها و بطنها توسط دریچههای دهلیزی – بطنیاز هم جدامیشوند. این دریچهها از جریان معکوس خون از بطنها به داخل دهلیزها در جریان سیستول جلوگیری میکنند. قسمت بطنی این دریچهها بهوسیلهٔ طنابهای وتری به نام عضلات پاپیلری بطن خود وصل میشوند. هنگامی که دیوارههای بطن منقبض میشوند عضلات پاپیلری نیز منقبض میشوند، اما برخلاف آنچه ممکن است تصور شود، کمکی به بستهشدن دریچهها نمیکنند، بلکه لتهای دریچه را به سوی داخل بطنها میکشند تا از برآمدهشدن بیش از حد آنها در جریان انقباض بطن به داخل دهلیزها جلوگیریکنند.
  دریچههای نیمههلالی، بطنها را از مجاری شریانی جدامیکند و شامل دریچهٔ آئورت (بین بطن چپ و شریان آئورت) و دریچه پولمونر (بین بطن راست و شریان ریوی (پولمنری)) هستند. دریچههای نیمههلالی به طنابهای وتری وصل نیستند و فشار زیاد در شریانها در پایان سیستول موجب بستهشدن بسیار سریع و محکم آنها میشود درحالیکه دریچههای دهلیزیبطنی بسیار نرم بسته میشوند. قلب توسط پردهٔ دو لایه و نازک پریکارد از بقیهٔ احشای داخل سینه مجزا میشود. لایهٔ احشایی پریکارد موسوم به اپیکارد از لایهٔ جداری آن بهوسیلهٔ فضای پریکاردی جدا میشود. کیسهٔ پریکارد بهطور طبیعی محتوی ۵ تا ۳۰ میلیمتر مایع شفافی است که قلب را لغزنده میسازد و به آن امکان میدهد تا با حداقل اصطکاک منقبض شود[۱]
  رگهای تاجی یا همان رگهای کرونری رگهای تغذیهکنندهٔ ماهیچهٔ قلب هستند که سراسر و دورتادور ماهیچه را دربرمیگیرند و از جمله رگهای بسیار مهم و حیاتی بدن انسان هستند؛ زیرا در صورت گرفتگی این رگها بلافاصله سکتهٔ قلبی رخ میدهد که میتواند باعث مرگ یا عوارض زیادی شود. عوامل گرفتگی رگهای کرونری: ۱)چاقی ۲)مصرف دخانیات ۳)کم تحرکی ۴) کلسترول خون بالا
  فیزیولوژی عضله قلبی

  قلب از سه نوع عمده عضلهٔ قلبی تشکیلشدهاست:

  • عضله دهلیزی
  • عضله بطنی
  • فیبرهای عضلا نی تخصص عملیافته تحریکی – هدایتی

  سیستم هدایتی قلب در واقع ایمپالسهای الکتریکی را تولید و هدایت میکند. این فیبرها به دلیل محتوی کم فیبریلهای انقباضی بهطور ضعیف منقبض میشوند. انواع دهلیزی و بطنی عضلهٔ قلبی به همان روش عضلهٔ اسکلتی منقبض میشوند به استثنای این که مدت انقباض بسیار طولانیتر است. اصول طب داخلی هاریسون ۲۰۰۸
  بیشتر بدانید:
  ان هم یک قلب است

  سرخرگهای کرونری


  سرخرگهای کرونری (به نامهای: سرخرگ سبات مشترک چپ ، سرخرگ زیر ترقوه ای چپ و سرخرگ بازویی سری) از آئورت بیرون میآیند. آئورت، شریان یا سرخرگ اصلی بدن میباشد که از بطن چپ، خون را خارج میسازند. شریانهای کرونری از ابتدای آئورت منشأ میگیرند، بنابراین اولین شریانهایی هستند که خون حاوی اکسیژن زیاد را دریافت میکنند. دو شریان کرونری (چپ وراست) نسبتاً کوچکاند و هرکدام فقط ۳ یا ۴ میلیمتر قطر دارند.
  این شریانهای کرونری از روی سطح قلب عبورمیکنند و در پشت قلب به یکدیگر متصل میشوند و تقریباً یک مسیر دایرهای را ایجادمیکنند. وقتی چنین الگویی از رگهای خونی قلب توسط پزشکان قدیم دیدهشد، آنها فکرکردند که این شبیه تاج میباشد به همین دلیل کلمه لاتین شریانهای کرونری (Coronary یعنی تاج) را به آنها دادند که امروزه نیز از این کلمه استفاده میشود. از آنجایی که شریانهای کرونری قلب از اهمیت زیادی برخوردار هستند، پزشکان تمام شاخهها و تغییراتی که میتواند در افراد مختلف داشتهباشد را شناسایی کردهاند. شریانهای کرونری چپ دارای دو شاخهٔ اصلی میباشد که به آنها بهاصطلاح نزولی قدامی و شریان سیرکومفلکس یا چرخشی میگویند و این شریانها نیز بهنوبهٔ خود به شاخههای دیگری تقسیم میشوند.
  این شریانها، باعث خونرسانی به قسمت بیشتر عضلهٔ بطن چپ میشوند. بطن چپ دارای عضلات بیشتری نسبت به بطن راست میباشد زیرا وظیفهٔ آن، تلمبهکردن خون به تمام قسمتهای بدن است. شریانهای کرونری راست، معمولاً کوچکتراند و قسمت زیرین قلب و بطن راست را خونرسانی میکند. وظیفهٔ بطن راست تلمبهکردن خون به ریهها میباشد. شریانهای کرونری دارای ساختمانی مشابه تمام شریانهای بدن هستند اما فقط در یک چیز با آنها تفاوت دارند که فقط در زمان بین ضربانهای قلب که قلب در حالت استراحت (ریلکس) قراردارد، خون دراین شریانها جریانمییابد.
  وقتی عضلهٔ قلب منقبض میشود، فشار آن به قدری زیاد میشود که اجازهٔ عبور خون به عضلهٔ قلب را نمیدهد، به همین دلیل قلب دارای شبکهٔ مؤثری از رگهای باریک خونی است که تمام نیازهای غذایی و اکسیژنرسانی آن را به خوبی برآوردهمیکند. در بیماران سرخرگهای کرونری، سرخرگهای کرونری (سرخرگهای تاجی) تنگ و باریک میشوند و عضلات قلب از رسیدن خون و اکسیژن به اندازهٔ کافی محروم میگردند. در حالت استراحت، ممکن است مشکلی برای فرد ایجادنشود، ولی هنگامیکه قلب ناچار باشد کار بیشتری انجامدهد و برای نمونه شخص بخواهد چند پله را بالا برود، سرخرگهای تاجی نمیتوانند بر پایهٔ نیاز اکسیژن این عضلات، به آنها خون و اکسیژن برسانند و لذا شخص در هنگام بالا رفتن از پلهها دچار درد سینه (آنژین) میگردد. در چنین مواقعی اگر فرد کمی استراحت کند، درد از بین میرود. اگر یک سرخرگ تاجی به دلیل مسدودشدن آن با یک لخته خون، بهطور کامل مسدود شود، قسمتی از عضله قلب که دیگر خون به آن نمیرسد، خواهد مرد (سکته قلبی).  منبع: fa.wikipedia.org

 10. 2 کاربر پست aida عزیز را پسندیده اند .


 11. #6

  MOSI آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Sep 2013
  جنسیت
  مرد
  وضعیت تاهل
  متاهل
  ساکن
  تهران
  شدت پسوریازیس
  متوسط
  میزان امتیاز
  106
  قدرت امتیاز دهی
  1
  نوشته ها
  75
  پسندیده
  542
  مورد پسند: 423
  یاد شده
  در 2 پست
  برچسب زده شده
  در 0 تاپیک
  آیا تری گلیسیرید خونتان بالاست؟ باید بدانید که تری گلیسیرید بالا مانند کلسترول بالا میتواند برای قلب نازنینتان خطرناک باشد.


  در این مطلب چند توصیه داریم که کمک میکند میزان این ماده در خونتان پایین بیاید. با ما همراه باشید.

  تری گلیسیرید: میزان نرمال آن چقدر است؟
  کبد ما میزان قند زیاد و یا الکل را به تری گلیسیریدها تبدیل میکند. زمانی میشود ادعا کرد که میزان تری گلیسیرید کسی بالاست که سطح آن بیشتر از 2 گرم در لیتر باشد. نتایج پژوهشهای اخیر نشان میدهد که بر خلاف کلسترول، این چربیها باعث مسدود کردن رگها نمیشود اما یکی از عواملی است که خطر ابتلا به بیماریهای قلبی عروقی مانند دیابت یا اضافهوزن را بالا میبرد. معمولاً میزان بالای تری گلیسیرید نیازی به دارو ندارد به خاطر اینکه با ایجاد تغییراتی در عادتهای غذایی و سبک زندگی میتوانید میزان تری گلیسیریدتان را کاهش دهید.

  امان از قند!
  کبد ما قند مازاد را به تری گلیسیرید تبدیل میکند. برای همین باید حواستان به ویژه به قندهای زود جذب به خصوص ساکاروز باشد. ساکاروز همان قندی است که به قهوه و همچنین شیرینیها، بستنی، آب میوهها و نوشیدنیهای شیرین و غیره اضافه میشود. علاوه بر این فروکتوز نیز مقصر است. نتایج پژوهشها نشان میدهد میزان تری گلیسیرید آقایانی که رژیم غذاییشان سرشار از فروکتوز است به میزان 32 درصد بیشتر از آقایانی است که تغذیه ای سرشار از گلوکز دارند. برای همین توصیه میکنیم که حواستان به فروکتوز پنهان (موجود در آب میوهها، شربتها، سسهای صنعتی، شیرینیها و غیره) نیز باشد. در عوض توصیه میکنیم که مصرف میوه را کاهش ندهید. چون با وجود اینکه میوهها فروکتوز زیادی دارند اما درعینحال خیر آنها بیشتر از ضررشان است.
  کبد ما قند مازاد را به تری گلیسیرید تبدیل میکند. برای همین باید
  حواستان به ویژه به قندهای زود جذب به خصوص ساکاروز باشد. ساکاروز
  همان قندی است که به قهوه و همچنین شیرینیها، بستنی، آب میوهها
  و نوشیدنیهای شیرین و غیره اضافه میشود
  مصرف چربیهای حیوانی را کاهش دهید
  اسیدهای چرب همانطور که نقش مهمی در کنترل کلسترول دارند میتوانند باعث تنظیم تری گلیسیرید هم بشوند. توصیه میکنیم از مصرف چربیهای اشباعشده بپرهیزید و در عوض مصرف مواد غذایی حاوی چربیهای اشباعنشدهی پُلی را در الویت قرار دهید. یعنی اینکه لازم است مصرف چربیهای حیوانی (مانند کره، گوشتهای چرب، سوسیس و کالباس و گوشتهای فراوری شده، پنیر و غیره) را کاهش داده و در عوض مصرف روغن آفتابگردان، روغن کلزا، روغن زیتون یا مارگارین گیاهی را افزایش دهید.
  بهترین کار این است که مصرف ماهیهای چرب مانند ساردین و ماهی آزاد و غیره را جایگزین گوشتهای قرمز بکنید. توصیه میکنیم که هر هفته دو تا سه مرتبه ماهی میل کنید چون سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 میباشند. نتایج یک پژوهش آمریکایی که در American Journal of Clinical Nutrition به چاپ رسید نشان میدهد که مصرف زیاد اسیدهای چرب امگا 3 باعث کاهش تری گلیسیرید میشود. به عقیدهی محققان اگر به اندازهی کافی اسیدهای چرب امگا 3 دریافت نمیکنید و میزان تری گلیسیریدتان نیز بالاست بهتر است دارو یا مکمل امگا 3 میل کنید.  فیبرهای بیشتری مصرف کنید
  با کاهش مصرف چربی و قند و همچنین افزایش مصرف فیبرهای غذایی گام بزرگی در جهت کنترل تری گلیسیرید و همچنین کلسترولتان بر میدارید. برای دریافت فیبر زیاد تا جایی که میتوانید سبزیجات و غلات کامل میل کنید. باید بدانید که با مصرف نان گندم سیاه، نان سبوسدار، هویج، مارچوبه، سیبزمینی و غیره میتوانید فیبرهای محلول در آب زیادی دریافت کنید.

  وزنتان را کم کنید
  کاهش وزن تأثیر زیادی روی کاهش میزان تری گلیسیرید دارد چون زمانی که چربی کمی به ویژه در ناحیهی شکم داشته باشید بدن کمتر به ذخیره آنها مشغول میشود. علاوه بر این زمانی که رژیم میگیرید با ایجاد تغییرات غذایی و کاهش مصرف قند و چربیهای مضر میزان تری گلیسیریدتان پایین میآید. معمولاً افرادی که اضافهوزن دارند و یا دچار سندروم متابولیک هستند تری گلیسیرید بالایی دارند. یعنی اینکه اضافهوزن تأثیر مستقیمی روی میزان تری گلیسیریدتان خواهد داشت. توصیه میکنیم با کمک یک متخصص تغذیه وزنتان را کاهش دهید.

  پیادهروی کنید
  ورزش و تحرک بدنی باعث کاهش چربی و افزایش عضله در بدن میشود و برای همین هم ذخیرهی قند و تری گلیسیرید کاهش پیدا میکند. برای همین لازم است که به عنوان مثال روزانه 20 دقیقه پیادهروی تند داشته باشید. با همین کار ساده میتوانید میزان تری گلیسیریدتان را به میزان 20 تا 30 درصد کاهش دهید.

  از مصرف الکل بپرهیزید
  این مورد نیازی به توضیح ندارد. اما محض اطلاع بدانید که کبد به طور مستقیم الکل را به تری گلیسیرید تبدیل میکند. برای همین هم توصیه میشود که از مصرف الکل خودداری کنید به خصوص اگر میزان تری گلیسیریدتان بالای 4 گرم در لیتر باشد


 12. 3 کاربر پست MOSI عزیز را پسندیده اند .


 13. #7
  aida
  تهدید سلامت قلب با روغن پالم

  روغن پالم که روغنی اشباع شده حاوی اسیدهای چرب و برای قلب و عروق مضر است، بهاحتمال زیاد دربرخی از کارخانههای تولید شیر کمتر شناخته شده استفاده میشود.
  اين روغن در برخي از موارد نيز براي توليد ماستهاي پرچرب 12درصد استفاده ميشود. در سالهاي اخير بهدليل تحريمها و برخي از مشكلات داخلي توليدكنندگان به واردات روغنهاي ارزانتر خوراكي نظير روغن پالم روي آوردهاند كه اين روغن هم در صنايع شير و لبنيات و هم در كارخانههاي روغنسازي مورد استفاده قرار ميگيرد.
  در روزهاي اخير بحث مصرف روغن پالم در برخي از شيرهاي پرچرب توليدي و برخي از ماستهاي پرچرب به بحث محوري در حوزه سلامت تبديل شده است؛ انتقادها از استفاده از روغن پالم در برخي از كارخانهها در روزهاي اخير پس از آن بالا گرفت كه وزير بهداشت در اظهاراتي اعلام كرد: روغن پالم بهدليل كيفيتي كه دارد براي سلامتي مضر است و بهدليل قيمت ارزان و سودآوري بالا بيشتر از گذشته وارد شده است. وزير بهداشت در بخشي از سخنان اخير خود به اين مسئله نيز اشاره كرده بود كه روغن پالم بدترين نوع روغن صنعتي است و حتي از شير خشك هم براي سلامت انسان خطرناكتر است.  روغن پالم چيست؟

  دكتر سيدمرتضي صفوي مديرگروه تغذيه دانشكده بهداشت دانشگاه علوم پزشكي اصفهان ضمن گفتوگو با روزنامه همشهري در اينباره گفت: روغن پالم از روغنهاي گياهي است كه از كشورهاي مالزي و اندونزي وارد كشور ميشود و درصد پاييني از آن همواره در صنعت روغنسازي مورد استفاده بوده است. روغن پالم از ميوه درخت يا هسته پالم (نوعي نخل) گرفته ميشود. روغن پالم برخلاف روغنهاي گياهي مانند گردو روغني اشباع شده است.  روغن هاي غيراشباع

  روغنهاي غيراشباع از دسته روغنهايي هستند كه براي سلامتي چندان مضر نيستند و مصرف متعادل آنها توصيه ميشود. روغنهاي غيراشباع در 2گروه قرار ميگيرند. با يك باند مضاعف (اصطلاحي است كه در فرمولبندي روغنها بهكار ميرود) نظير روغن زيتون و چند باند مضاعف مانند روغن آفتابگردان، كنجد و ذرت است. اين تفاوت در ساختار شيميايي آنها باعث ايجاد تفاوتهاي اندكي در فوايد آنها روي سلامتي شده است. روغن تك بانده غيراشباع باعث كاهش كلسترول شده و روغن چند بانده غيراشباع كه خود به 2دسته اسيد چرب امگا ۳ و اسيد چرب امگا ۶ تقسيم ميشود باعث كاهش فشارخون و بيماريهاي قلبي عروقي ميشود.  روغن پالم و خطر گرفتگي عروق

  به گفته دكتر صفوي، روغنهاي پالم در دسته روغنهاي اشباعشده قرار ميگيرند. اين روغنها شامل تريگليسيريدهايي است كه تنها حاوي اسيدهاي چرب اشباع شده هستند و نهتنها فايده خاصي براي بدن ندارند كه براي قلب و عروق نيز خطرناك هستند. دكتر صفوي ميگويد:چربي اشباع شده تنها ماده مضر روغن پالم نيست بلكه اين روغن داراي اسيدهاي چرب با ميزان ترانس بالاست؛ چربيهاي ترانس غير از تأثير روي كلسترول خون، به علل ديگري براي قلب مضرند.
  در ابتدا تصور ميشد كه چربيهاي ترانس، جايگزين سالمي براي چربيهاي حيواني باشند، زيرا از چربيهاي اشباعنشده و عمدتا از روغنهاي گياهي بهدست ميآيند. اما دانشمندان بعدها دريافتند كه اين چربيها نهتنها سالم نيستند، بلكه هم كلسترول بد (LDL) را بالا ميبرند و هم كلسترول خوب (HDL) را پايين ميآورند، و به اين ترتيب خطر ابتلا به بيماريهاي قلبي و عروقي را افزايش ميدهند. اين چربيها ميزان تريگليسيريدهاي موجود در خون را بالا ميبرند.
  ميزان بالاي تريگليسيريد نيز در سخت شدن ديواره شريانها (تصلب شرايين) كه زمينه بيماري قلبي را فراهم ميكند، مؤثر است. دقيقا همين عامل سبب ميشود كه محققان و متخصصان به اين نكته اشاره كنند كه روغن پالم براي سلامت قلب و عروق به شدت مضر است، چرا كه اسيدهاي چرب 10برابر روغن اشباع شده براي بدن مضر هستند. دكتر رسول ديناروند رئيس سازمان غذا و و دارو نيز با اشاره به اينكه ثابت شده كه روغنهاي جامد نباتي يا روغنهايي كه داراي اسيد چرب اشباع شده بالا هستند مثل پالم، در گرفتگي عروق و حتي در افزايش سرطانها دخالت دارند، خاطرنشان كرد:
  متأسفانه روزبهروز سن ابتلا به گرفتگي عروق و سكتههاي قلبي در كشور كاهش مييابد كه بخش عمده آن وابسته به تغذيه ازجمله مصرف اسيدهاي چرب اشباع شده ناشي از روغن پالم است.به گزارش وبدا، دكتر زهرا عبداللهي رئيس دفتر بهبود تغذيه نيز گفت: روغن پالم نوعي روغن گياهي است كه مقدار اسيد چرب اشباع آن حداقل 50درصد است.به گفته وي، چنين روغنهايي ميتوانند باعث بالا رفتن چربي خون، افزايش كلسترول بد و درنهايت موجب گرفتگي و انسداد عروق شوند و اين در حالي است كه بيماريهاي قلبي و عروقي از مهمترين علل مرگ هستند.مديركل نظارت و ارزيابي فرآوردههاي خوراكي و آشاميدني سازمان غذا و دارو نيز از تشكيل كميته فني بازنگري مصرف روغن پالم در فرآوردههاي غذايي بهويژه مواد لبني خبر داد.


  منبع:shahrekhabar.com

 14. #8
  aida
  5 گیاهی که قلب را سالم نگه میدارد


  برای اینکه قلب همیشه سالم بماند بهتر است از ترکیبات مانند گل محمدی، بیدمشک، تخم گشنیز و دارچین استفاده کرد و میتوان از راه بویید، خوردن و استعمال روغن به بدن در تقویت قلب گام برداشت.

  محمد باقر مینایی متخصص طب سنتی در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: ترکیباتی که دارای ساختمان اسیدی و شبیه سرکه هستند در رسوب زدایی دیوارهی داخلی عروق نقش دارند، این ترکیبات در جلوگیری از تصلب شرایین و رسوب مواد در دیوارهی داخلی عروق نقش به سزایی دارند چون قلب ساختمان عروقی دارد، پس میتواند نسبت به این عوامل تاثیر پذیر باشد و خود را در برابر عوامل آزارسان حفظ کند.
  وی افزود: حضرت امام صادق(ع) میفرمایند که سرکه احیا کننده قلب است یکی از ترکیباتی که از سرکه طبیعی ساخته میشود، سکنجبین است که به خصوص در فصل بهار و تابستان از شربت آن استفاده میکنند و نقش بسیار مهمی در احیای قلب دارد.
  مینایی تصریح کرد: قلب دارای مزاج گرم است و هر عضوی که این مزاج را داشته باشد زنده است مانند مزاج فصل بهار که مزاج گرم و تر دارد.
  بنابر این باید مزاج قلب را همیشه گرم نگه داشت و از موادی که میتواند این نقش را داشته باشد مثل زعفران، گل محمدی، بهره برد/باشگاه خبرنگاران
  انتهاي خبر/ قدس آنلاين

 15. #9


  تاریخ عضویت
  Jun 2018
  جنسیت
  مرد
  وضعیت تاهل
  مجرد
  شدت پسوریازیس
  ضعیف
  اخلاق و روحیه
  !
  میزان امتیاز
  1
  نوشته ها
  202
  پسندیده
  0
  مورد پسند: 0
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 0 تاپیک
  Nhà cấp 4 đẹp mới xây vào ở ngay, gồm 1 phòng ngủ, 1 phòng khách, 1 nhà bếp, 1 WC
  Diện tích 4.6m x 22m
  Diện tích công nhận là 72.2m
  Có vị trí tại đường TL41, phường Thạnh Lộc, Quận 12, TpHCM. Với khu hiện hữu dân cư
  Giá ra đi nhanh 3 tỷ 250 triệu ( Hoa hồng cho anh em môi giới 30 triệu )
  Liên hệ chính chủ cô Hồng 0848 685 584

 16. #10


  تاریخ عضویت
  Jun 2018
  جنسیت
  مرد
  وضعیت تاهل
  مجرد
  شدت پسوریازیس
  ضعیف
  اخلاق و روحیه
  !
  میزان امتیاز
  1
  نوشته ها
  202
  پسندیده
  0
  مورد پسند: 0
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 0 تاپیک
  Yến hạt chia, yến xào linh chi khánh hòa ( dùng được cho người tiểu đường ), yến xào linh chi khanh hòa VIP, Yến xào Linh Chi Khánh Hòa KID

  thiendialong.com/yen-sao-linh-chi-khanh-hoa  Cty TDL giới thiêu đến các bạn dong sp yến sào linh chi khánh hoà là hàng chính hãng. Phu họp với mọi lua tuổi giúp boi bo sức khoẻ và tăng cuong sức đề kháng rất hiệu qua bên canh đó bên Cty mình còn các dòng khác bóp da day nit da, da thật nhé. Còn nữa nhé sp sữa tắm...và các sản phẩm khác nữa.. V....V....xin liên hê hê 01248685584

  -----------
  Công Ty TNHH MTV BDS Và Giao Dịch TM - Tạp Chí Thế Giới
  Hotline: 08.62575288
  Email: thiendialong2015@gmail.com
  Add: 158/38/26 Phạm Văn Chiêu, P9, Gò Vấp, Tp.HCM
  Website: thiendialong.com

 

 
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •